Realna opcija je pravica, ne pa obveznost, izvesti določen ukrep v zvezi z realnim premoženjem. Z besedo “realno premoženje” imamo v mislih običajno projekt, pri čemer se bodoči ukrepi nanašajo na opustitev projekta, njegovo povečanje, preložitev ali pa na katero drugo ravnanje. Realne opcije so torej menedžerske upravljalske možnosti, ki so vsebovane v mnogih projektih iz različnih panog in so zelo dragocene za menedžerje oziroma investitorje, saj povečujejo neto sedanjo vrednost projekta.
Realne opcije imajo svojo vrednost, ki se jo lahko izrazi v denarju, pri čemer pravilno ovrednotenje menedžerskih upravljalskih možnosti v projektu v veliko primerih pomeni razliko med ekonomsko upravičenim in neupravičenim projektom.
Realne opcije je prvič predstavil Myersa leta 1977 kot razširitev vrednotenja finančnih opcij na področje ne-finančnih, realnih investicij. Opazil je namreč, da je možno uporabiti “Teorijo vrednotenja opcij” ne samo na primeru finančnih opcij, kjer je osnovni instrument delnica, temveč tudi na področju realnih opcij, kjer je osnovni instrument projekt in kjer ravno tako obstaja negotovost razvoja bodočih dogodkov. Dandanes je metodologija vrednotenja realnih opcij uveljavljena v mnogih industrijah kot na primer industrija nafte in plina, avtomobilska industrija, računalniška industrija, letalska industrija, telekomunikacije, javna podjetja, nepremičninski sektor, strategija vzdrževanja infrastrukture, upravljanje s človeškimi viri, informacijska tehnologija itd.
Analiza realnih opcij (angl. Real Options Valuation – ROV oziroma Real Options Analysis – ROA) je skupno ime za različne metodološke pristope, ki se uporabljajo za vrednotenje realnih opcij. V osnovi se ti pristopi delijo na diskretne oziroma zvezne, odvisno od časovnega koraka, ki ga uporabljajo za izračun vrednosti. Binomske in kvadrinomske mreže tako predstavljajo diskretni način izračunavanja vrednosti, medtem ko zaprte enačbe predstavljajo zvezni pristop. Najbolj znan predstavnik slednjih je Black-Scholesov model, ki je leta 1996 prejel Nobelovo nagrado za ekonomijo.